Atrakcje

SZCZYRK

Jest malowniczo usytuowanym miasteczkiem w Beskidzie Śląskim. Położony w dolinie rzeki Żylicy, pomiędzy górami Skrzyczne (1257 m n.p.m. – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego) i Klimczokiem (1119 m n.p.m.) to niezwykle piękne i klimatyczne miejsce.

Największym walorem Szczyrku jest możliwość wypoczynku przez cały rok, to idealne miejsce zarówno dla osób lubiących wypoczywać aktywnie, jak i tych preferujących mniej aktywne spędzanie wolnego czasu.

Poniżej prezentujemy najciekwasze atrakcje Szczyrku:

1. Skrzyczne 1257 m n.p.m.

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego na szczycie, którego znajduje się charakterystyczny 87-metrowy maszt RTV. Na górze znajduje się taras widokowy oraz klimatyczne schronisko. Na szczyt można dostać się pieszo jednym z dwóch szlaków lub kolejką krzesełkową należącą do Centralnego Ośrodka Sportu, która stanowi atrakcję zarówno latem jak i zimą. Podczas wycieczki na Skrzyczne podziwiać można piękną panoramę Beskidów, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry. Zimą na narciarzy czekają świetnie przygotowane trasy narciarskie w tym najdłuższa w Szczyrku trasa FIS.

2. Klimczok 1119 m n.p.m.

Po drugiej stronie kotliny znajduje się Klimczok, drugi co do wysokości szczyt Szczyrku, który swą nazwę wziął od grasującego dawniej na tym terenie słynnego zbójnika. Na szczyt wiodą malownicze szlaki, a na górze na strudzonych turystów czeka przytulne schronisko. Z Klimczoka czerwonym szlakiem można dojść na Szyndzielnię, gdzie dojeżdża kolej gondolowa z Bielska-Białej.

3. Szczyrk Mountain Resort

Szczyrk Mountain Resort położony jest na zboczach Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.) oraz Wierchu Pośredniego (1000 m n.p.m.) to jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów narciarskich w Polsce. Ośrodek posiada 22 km naśnieżanych tras z czego 5 km oświetlonych, na które dostaniemy się 10-osobową gondolą oraz trzema 6-osobowymi kanapami. Przy ośrodku działa również szkółka narciarska. Latem na fanów rowerów czekają nowe jednokierunkowe ścieżki rowerowe typu single track, malowniczo poprowadzone lasem wokół tras narciarskich. Trasy mają 8,5 km długości, jedna została oznaczona kolorem niebieskim i jest to trasa dla początkujących i średnio zaawansowanych, a druga to trasa czerwona dla rowerzystów zaawansowanych. Na trasy można dostać się gondolą.

4. Beskid Sport Arena

Beskid Sport Arena to ośrodek sportowo-rekreacyjny dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. „Rodzinnie przez cały rok” to hasło przewodnie Areny. Przez całą zimę do dyspozycji narciarzy czynna jest Kolej Linowa „Beskid”,wyciągi Sportowy i Widokowy oraz 3 kilometry tras o różnym stopniu trudności. Trasy są naśnieżane oraz oświetlone. Wszystkie powyższe ośrodki biorą udział w programie Szczyrkowski Wspólny Skipass, a pomiędzy ośrodkami kursują bezpłatne skibusy.

5. Przełęcz Salmopolska

Jadąc ze Szczyrku do Wisły przejeżdża się przez najwyżej położoną przełęcz komunikacyjną w Beskidzie Śląskim tj. Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.). Przełęcz Salmpolska nazywana jest Białym Krzyżem od stojącego nad drogą drewnianego, białego krzyża. Znajduje się tutaj oświetlony kompleks narciarski idealny dla dzieci oraz początkujących narciarzy. Oprócz wyciągów dostępna jest również szkółka narciarska i wypożyczalnia. Po drugiej stronie drogi znajduje się oryginalna kurna chata, czyli zajazd Biały Krzyż. Przełęcz Salmopolska stanowi także węzeł szlaków turystycznych.  Z Białego Krzyża prowadzi trasa narciarstwa biegowego, która ciągnie się aż do podnóża Baraniej Góry, sprzęt biegowy można wypożyczyć na miejscu.

Ponadto atrakcje w okolicy:

           • Jezioro Żywieckie i elektrownia na górze Żar
           • Browar w Żywcu
           • Muzeum Miejskie w Żywcu
           • Zamek i park w Żywcu
           • Bielsko-Biała (zamek, zabytkowa starówka)
           • Pomnik Bolka i Lolka oraz Reksia w Bielsku-Białej
           • Dom Tkacza

Menu